Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 286 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS


Zapraszamy!!!

poniedziałek, 14 maja 2012 15:26

Serdecznie zapraszamy na nowy blog Trójki

filia3katowice.blogspot.com

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Silesian Jazz Festiwal

sobota, 12 maja 2012 13:30

Serdecznie zapraszamy na
Silesian Jazz Festiwal

 

Strona internetowa: http://www.sfj.com.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (18) | dodaj komentarz

Jak dorosnę, to zostanę...?

czwartek, 10 maja 2012 16:52

              Stara mądrość życiowa głosi, że muzyka łączy pokolenia. W naszej bibliotece okazało się, iż porozumienie międzypokoleniowe może zostać zadzierzgnięte również przy pomocy dwóch Muz- Melpomeny i Talii, opiekunek sztuk dramatycznych i teatru. To one natchnęły weną twórczą załęskich seniorów. Zimowe, długie i smutne wieczory przemienili oni w radosne spotkania twórcze, w czasie których wymyślili i napisali utwór sceniczny pt. MIGAWKI ZE SZKOLNEJ ŁAWKI. Z góry założyli, że jego adresatami mają być młodzi ludzie, np. w wieku ich wnuków. Prirytetem przy wymyślaniu dialogów, kostiumów i scenografii była chęć przeżycia wraz z młodzieżą radosnych, sympatycznych chwil. Cel został osiągnięty, o czym przekonaliśmy się naocznie 8 maja. Tego dnia biblioteka zmieniła na chwilę swój charakter i stała się najprawdziwszym teatrem. Pojawili się w naszych progach aktorzy (nasi drodzy seniorzy z Załęża), reżyser spektaklu (pani Beata Malinowska) oraz widzowie (uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 11). Spektakl rozpoczął sie mocnym akcentem, próbą nawiązania porozumienia na linii aktorzy-publiczność. Tak konkretnie, to doszło do pięknej bitwy papierkowej, jak w prawdziwej szkole przed rozpoczęciem lekcji. Gdy umilkły salwy śmiechu, przedstawienie potoczyło się gładko dalej. Widownia z zainteresowaniem śledziła losy pewnej klasy, która miała napisać wypracowanie pt. JAK DOROSNĘ, TO ZOSTANĘ...? Temat okazał się wdzięcznym polem do snucia najbardziej odlotowych i nietypowych planów na przyszłość, co widownia przyjmowała z rozbawieniem i aprobatą. Zaprezentowane na scenie współczesne realia szkolne, społeczne, a nawet polityczne w pełni trafiły do publiczności.

               Przedsięwzięcie teatralno-integracyjne zakończyło się wielkim sukcesem! Okazało się, że młodzież i seniorzy mają takie samo poczucie humoru, potrafią się razem bawić, a także, wbrew pozorom, świetnie się ze sobą dogadują. Z całego serca, bardzo serdecznie dziękujemy SENIOROM za wspaniałą rozrywkę, której nam dostarczyli oraz ochotę do przełamywania stereotypów i łączenia pokoleń.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

WIELKI TURNIEJ GLOBTROTERÓW

środa, 09 maja 2012 16:05

               Wielkimi krokami zbliża się okres letnich wojaży po Polsce i świecie. Co prawda, jeszcze nie pakujemy walizek, ale czas najwyższy, aby powziąć decyzję dokąd chcemy wyruszyć. Jednych fascynują miejsca egzotyczne, dalekie i zupełnie nieznane, innych okolice bliskie, swojskie, z którymi wiążą się piękne wspomnienia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zrobić sobie małą powtórkę z geografii. Właśnie w tym celu przybyli do nas niedawno seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej. Urządziliśmy sobie Wielki Turniej Globtroterów. Uczestnicy podzielili się na dwie grupy, aby wprowadzić element współzawodnictwa. Pytania i zadania były losowane, a szanowne jury czuwało nad sprawiedliwym przyznawaniem punktów. Typy zadań były bardzo zróżnicowane. Zawodnicy rozpoznawali na zdjęciach znane cuda natury, zabytki kultury, kurorty turystyczne. Odgadywali z jakich krajów pochodzą prezentowane im przedmioty (np.: galabija, papirus, pałeczki, figurki- żółwia, trolla, łosia i skarabeusza, kufel, wachlarz, klonowy liść i wiele innych). Łączyli w pary państwa, flagi, stolice oraz wybitnych przedstawicieli różnych narodów. Musieli przypisać do poszczególnych kontynentów i krajów charakterystyczne dla nich rośliny i zwierzęta. Odbył się również klasyczny test wiedzy geograficznej (sprawdziliśmy naszą znajomość kontynentów, krajów, jezior, rzek, mórz i oceanów, masywów górskich i ich najwyższych szczytów). Geograficzne potyczki zakończyła wspaniała zabawa w skojarzenia. Było dużo radości, śmiechu i pozytywnych emocji. Seniorzy przyznali, że są zaskoczeni tym, jak dużo wiedzą o najpiękniejszych i najciekawszych zakątkach Polski oraz innych stron świata. Turniej zakończył się najlepszym z możliwych wyników- remisem. Najmilszą nagrodą dla organizatorów zabawy były roześmiane twarze seniorów oraz ich zapewnienia, że świetnie się bawili i znacząco wzbogacili swoją wiedzę geograficzną.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

INNOŚĆ- ZALETA CZY WADA? ROZMOWA O KSIĄŻCE CZAROWNICA Z PORTOBELLO PAULO COELHO

poniedziałek, 07 maja 2012 18:13

           Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na kolejne spotkanie z prozą brazylijskiego pisarza Paulo Coelho. Tym razem sięgniemy po CZAROWNICĘ Z PORTOBELLO. Wszystkie jego dotychczas opublikowane w Polsce książki zostały entuzjastycznie przyjęte przez czytelników i wielce sarkastycznie przez recenzentów. Ci ostatni jak mantrę powtarzają swoje zarzuty, że to literatura płaska, jednowymiarowa, schematyczna i nazbyt moralizatorska. Czytelnicy natomiast z niecierpliwością oczekują kolejnych książek Coelho, książek nie epatujących przemocą, skupiających uwagę na zwykłych ludziach a nie super bohaterach, rozumiejących złożoność ludzkiej natury, skłaniających do refleksji nad sobą i światem, a nawet mogących być dla nas drogowskazem na życiowych zakrętach.

           Fabuła powieści skupia się wokół postaci Shirin Khalil, nazywającej siebie Ateną, charyzmatycznej kobiety, która chce przygotować świat na odrodzenie się kultu Wielkiej Matki. Shirin urodziła się w rodzinie cygańskiej, lecz porzucona przez biologiczną matkę trafiła pod opiekę przybranych rodziców i zamieszkiwała najpierw w Bejrucie, a później w Wielkiej Brytanii. Rodzice bezskutecznie próbowali wychować ją na dobrą chrześcijankę.  Shirin od dzieciństwa obcowała z duchami, doznawała objawień tajemniczej postaci kobiecej i często potrafiła przepowiedzieć przyszłość. Typowe chrześcijaństwo zupełnie jej nie interesuje. W dorosłym życiu Shirin nie potrafi odnaleźć się w roli żony, wciąż poszukując sensu życia. Początkowo odnajduje ukojenie w śpiewie religijnym, ale po rozwodzie, gdy zaprzyjaźniony ksiądz odmawia umożliwienia jej przystąpienia do Najświętszego Sakramentu, kobieta czuje się zdradzona. Jej sposobem kontaktu z bóstwem staje się taniec, kaligrafia, a po wielu latach założenie własnej sekty. Szukając swej tożsamości, przemierza Bliski Wschód, odnajduje biologiczną matkę, ponownie odkrywa miłość do przybranych rodziców, poznaje cygańską kulturę, naucza i jest nauczana, by w końcu znaleźć ukojenie w  kulcie Wielkiej Matki. Jej postawa przypomina czytelnikom, że warto być odmiennym, nietuzinkowym, że warto żyć w zgodzie z samym sobą i nie poddawać się naciskom otoczenia.

            Dyskusja na temat CZAROWNICY Z PORTOBELLO odbędzie się 25 maja(godzina 17.00). Serdecznie zapraszamy!!!

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

TRZEBA JEDNAK UTOPIĆ MARZANNĘ!!!

sobota, 31 marca 2012 11:59

            Tegoroczny początek wiosny wprawił nas w stan radości i optymizmu. Pięknie świecące słoneczko i bardzo przyjemna temperatura rozbudziły w nas nadzieję, że tak już będzie aż do Świąt Wielkanocnych. Nic z tego!!! Nagle wrócił przejmujący ziąb i zaczął padać śnieg z deszczem. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych odwiedzili nas pensjonariusze ŚDSS dla Niepełnosprawnych. Przyszli zmoknięci, zmarznięci i w nie najlepszych nastrojach. Zapytani czy oby na pewno zrobili wszystko, aby przegnać zimę i paskudną pogodę- odpowiedzieli, że niestety nie. Zapomnieli utopić Marzannę- odwieczny symbol zimy, chorób, śmierci oraz wszelkiego zła dręczącego ludzi i zwierzęta. W związku z tym niedopatrzeniem wróciła do nas paskudna pogoda, którą oczywiście należy przegnać. Zabraliśmy się więc ochoczo do robienia kukły Marzanny. Pracę umilaliśmy sobie zagadkami o wiośnie i jej oznakach w naturze oraz snuciem planów wiosennych wycieczek na łono tejże natury. Od razu poprawiły się nam humory i pewnie dlatego Marzanna wyszła nam fantastycznie. Miała piękną, falbaniastą i kwiecistą sukienkę, odlotową fryzurę (dredy!!!) i niezwykle odważny makijaż. Tak nam się spodobała, że zaczęliśmy się wahać czy zasługuje na utopienie. Na zakończenie spotkania wymieniliśmy wszystkie oznaki prawdziwej wiosny. Uznaliśmy, że jednym z najmilszych są urocze, piegowate biedronki. Nie namyślając się długo, zrobiliśmy sobie śliczne wizerunki biedronek jako amulety mające nam zapewnić cieplutką, słoneczną wiosenną pogodę.

 

PIEGOWATA DAMA,

PO LIŚCIACH CHODZI OD RANA

DO NIEBA NAWET POLECI

I SPRAWI, ŻE SŁONECZKO ZAŚWIECI !!!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

czwartek, 29 marca 2012 18:05

 

KOLOROWYCH JAK PISANKI, RADOSNYCH JAK WIELKANOCNE ZAJĄCE, SŁONECZNYCH, ZDROWYCH, PEŁNYCH WIOSENNEGO OPTYMIZMU ORAZ WIOSENNEJ NADZIEI NA WSKRZESZENIE DOBRA, ŻYCZLIWOŚCI, POGODY DUCHA I MIŁOŚCI ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY NASZYM CZYTELNIKOM I ICH BLISKIM

 

ŻYCZĄ PRACOWNICY FILII NR 3


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI ZAPRASZA NA PONOWNE SPOTKANIE Z PROZĄ OLGI TOKARCZUK-26 KWIETNIA 2012 ROKU O GODZINIE 17.00

wtorek, 27 marca 2012 14:56

       DKK ZAPRASZA WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK I POGADUCH O LITERATURZE, PISARZACH I ŻYCIU NA KOLEJNE SPOTKANIE. PONOWNIE SPOTKAMY SIĘ NA NIM Z PROZĄ OLGI TOKARCZUK. TYM RAZEM BĘDZIE TO  UTWÓR NAGRODZONY W 2008 ROKU LITERACKĄ NAGRODĄ NIKE. BIEGUNI ZYSKALI PRZYCHYLNOŚĆ KRYTYKÓW LITERACKICH, NATOMIAST WŚRÓD CZYTELNIKÓW SPOWODOWALI ZDECYDOWANY PODZIAŁ NA ENTUZJASTÓW I  ZAWIEDZIONYCH.

        BIEGUNI to zbiór ponad stu opowieści połączonych jednym tematem: podróże. Poszczególne historie są ze sobą powiązane, choćby bohaterów rozdzielały dziesiątki lat historii czy setki kilometrów drogi. Można więc powiedzieć, że ta literacka hybryda to powieść złożona z opowiadań. Tokarczuk opisuje historię pewnego Polaka, któremu podczas wakacji w Chorwacji zaginęła żona. Jest tu też opowieść o australijskiej badaczce polskiego pochodzenia, która po wielu latach powraca do kraju by pomóc przyjacielowi uciec od choroby i bólu poprzez eutanazję, jest historia opiekującej się niepełnosprawnym synem Rosjanki, która pewnego dnia opuszcza dom i – zainspirowana myślą sekty biegunów – wyrusza w szaloną podróż po współczesnej Moskwie. Obok siebie znajdziemy tu opowieść o kolekcjach zakonserwowanych organów oraz poetycką historię ostatniej podróży morskiej pewnego badacza kultur starożytnych. A wszystko to przeplatane perypetiami narratorki, tułającej się po lotniskach świata. Miejscami opowieści te czyta się jak doskonały thriller, miejscami – jak cudowną opowieść podróżniczą, a czasem – jak znakomitą powieść psychologiczną. Nasze opinie o tej na pewno niebanalnej prozie poznamy 26 kwietnia (czwartek) o godzinie 17.00.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Z BAŚNIAMI DOOKOŁA ŚWIATA

piątek, 23 marca 2012 19:13

    NASTAŁA WIOSNA!!! PTAKI ZCZĘŁY UMILAĆ NAM CZAS ŚPIEWEM, A SŁONECZKO URUCHOMIŁO NASZE MARZENIA O DALEKICH PODRÓŻACH, NAJLEPIEJ NA KONIEC ŚWIATA. WŁAŚNIE W TAKĄ PODRÓŻ, BAŚNIOWĄ PODRÓŻ WYRUSZYLIŚMY Z TYGRYSKAMI I KRÓLICZKAMI Z PRZEDSZKOLA NR 26. NASZYM PRZEWODNIKIEM BYŁA KSIĄŻKA SAVIOURA PIROTTY PT. DOOKOŁA ŚWIATA W 80 BAŚNI. WRAZ Z JEJ BOHATERAMI ODWIEDZILIŚMY AUSTRALIĘ I NOWĄ ZELANDIĘ. GRUPA TYGRYSKÓW POZNAŁA PODZWROTNIKOWY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW. DZIECI DOWIEDZIAŁY SIĘ O PIĘKNYM PTASZKU KIWI, KTÓRY NIE LATA I NIE MA SKRZYDEŁ, ALE JEST BARDZO KOCHANY PRZEZ NOWOZELADCZYKÓW, KTÓRZY UMIEŚCILI JEGO WIZERUNEK W SWOIM GODLE PAŃSTWOWYM. Z KOLEI GRUPA KRÓLICZKÓW ODBYŁA PODRÓŻ DO AUSTRALIJSKIEGO BUSZU, GDZIE SPOTKAŁY PYSKATĄ JASZCZURKĘ I ZDENERWOWANĄ NIESTOSOWNYM ZACHOWANIEM MAŁEGO GADA PAPUGĘ KAKADU. OPOWIEŚĆ O NICH WYJAŚNIŁA DZIECIAKOM DLACZEGO AUSTRALIJSKIE JASZCZURKI CAŁE SĄ POKRYTE KOLCAMI, A KAKADU MAJĄ NA GŁOWIE CHARAKTERYSTYCZNY PIÓRPPUSZ. PRZEDSZKOLAKI ZATĘSKNIŁY ZA ODLEGŁYMI MIEJSCAMI OPISANYMI W BAJKACH I POSTANOWIŁY WYKONAĆ MAKIETY WIECZNIE ZIELONEGO LASU I BUSZU. DZIĘKI NIM BĘDĄ MOGŁY MIEĆ W PRZEDSZKOLU NAMIASTKĘ NOWEJ ZELANDII I AUSTRALII. NA MAKIETACH ZNALAZŁY SIĘ WSZYSTKIE ROŚLINY I ZWIERZĘTA CHARAKTERYSTYCZNE DLA TYCH KRAJÓW:KAKTUSY, KOLCZASTE KRZEWY, DRZEWA EUKALIPTUSOWE, JASZCZURKI, OWADY, PTAKI KIWI, PAPUGI KAKADU I MISIE KOALA. MALUCH ZABRAŁY ZE SOBĄ MAKIETY, ABY POCHWALIĆ SIĘ NIMI WSZYSTKIM DZIECIAKOM W PRZEDSZKOLU.Podziel się
oceń
0
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

NASTĘPNE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI- 24 LUTEGO 2012 ROKU, GODZINA 17.00

poniedziałek, 30 stycznia 2012 18:20

DKK zaprasza do lektury , która zmusza do przemyśleń nad losem człowieka, jego naturą i kręgosłupem moralnym. Po jej przeczytaniu czujemy, że musimy postawić sobie pytanie o prawdziwy wymiar człowieczeństwa, który wcale nie musi być związany z wyznawaną, bądź nie, religią, ale na pewno jest głęboko zakorzeniony w naszym osobistym poczuciu prawdy i sprawiedliwości. Książka „MAREK EDELMAN:BÓG ŚPI” jest zapisem rozmów, jakie Witold Bereś i Krzysztof Brunetko przeprowadzili z tytułowym bohaterem podczas kręcenia filmu dokumentalnego „Dowódca Edelman” w reżyserii Artura Więcka „Barona”. To zarazem pożegnanie ze zmarłym w 2009 roku ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, człowiekiem niezwykłym, wspaniałym i pięknym.
Marek Edelman był człowiekiem wspaniałym, ale rozmówcą trudnym i często aroganckim, o czym przekonali się obaj dziennikarze, do których od czasu do czasu zwraca się per „głupcy” i „stare panny” albo krzyczy, że niczego nie rozumieją. Na zadawane pytania odpowiada niechętnie, z irytacją, zwłaszcza że rozmowa toczy się wokół Dekalogu, a on sam był człowiekiem głęboko niewierzącym, zaś dziesięć przykazań uważał za sztuczny wymysł człowieka. Edelmanowi religia nie była potrzebna, najważniejsze było życie, wolność i zasada, żeby zawsze być po stronie bitego. I tym się kierował walcząc w getcie, pracując po wojnie jako kardiolog i działając w opozycji antykomunistycznej.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 24 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  115 413  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Trójka to...

Trójka - to jedna z 35 filii MBP w Katowicach. Znajdziesz tu: relacje i propozycje imprez dla dzieci, ciekawe recenzje książek i wiele, wiele innych tematów...

Statystyki

Odwiedziny: 115413
Wpisy
  • liczba: 116
  • komentarze: 629
Galerie
  • liczba zdjęć: 10
  • komentarze: 10
Punkty konkursowe: 25396
Bloog istnieje od: 3604 dni

Oceń nas


zobacz wyniki

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl