Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 077 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS


Zapraszamy!!!

poniedziałek, 14 maja 2012 15:26

Serdecznie zapraszamy na nowy blog Trójki

filia3katowice.blogspot.com

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Silesian Jazz Festiwal

sobota, 12 maja 2012 13:30

Serdecznie zapraszamy na
Silesian Jazz Festiwal

 

Strona internetowa: http://www.sfj.com.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (18) | dodaj komentarz

Jak dorosnę, to zostanę...?

czwartek, 10 maja 2012 16:52

              Stara mądrość życiowa głosi, że muzyka łączy pokolenia. W naszej bibliotece okazało się, iż porozumienie międzypokoleniowe może zostać zadzierzgnięte również przy pomocy dwóch Muz- Melpomeny i Talii, opiekunek sztuk dramatycznych i teatru. To one natchnęły weną twórczą załęskich seniorów. Zimowe, długie i smutne wieczory przemienili oni w radosne spotkania twórcze, w czasie których wymyślili i napisali utwór sceniczny pt. MIGAWKI ZE SZKOLNEJ ŁAWKI. Z góry założyli, że jego adresatami mają być młodzi ludzie, np. w wieku ich wnuków. Prirytetem przy wymyślaniu dialogów, kostiumów i scenografii była chęć przeżycia wraz z młodzieżą radosnych, sympatycznych chwil. Cel został osiągnięty, o czym przekonaliśmy się naocznie 8 maja. Tego dnia biblioteka zmieniła na chwilę swój charakter i stała się najprawdziwszym teatrem. Pojawili się w naszych progach aktorzy (nasi drodzy seniorzy z Załęża), reżyser spektaklu (pani Beata Malinowska) oraz widzowie (uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 11). Spektakl rozpoczął sie mocnym akcentem, próbą nawiązania porozumienia na linii aktorzy-publiczność. Tak konkretnie, to doszło do pięknej bitwy papierkowej, jak w prawdziwej szkole przed rozpoczęciem lekcji. Gdy umilkły salwy śmiechu, przedstawienie potoczyło się gładko dalej. Widownia z zainteresowaniem śledziła losy pewnej klasy, która miała napisać wypracowanie pt. JAK DOROSNĘ, TO ZOSTANĘ...? Temat okazał się wdzięcznym polem do snucia najbardziej odlotowych i nietypowych planów na przyszłość, co widownia przyjmowała z rozbawieniem i aprobatą. Zaprezentowane na scenie współczesne realia szkolne, społeczne, a nawet polityczne w pełni trafiły do publiczności.

               Przedsięwzięcie teatralno-integracyjne zakończyło się wielkim sukcesem! Okazało się, że młodzież i seniorzy mają takie samo poczucie humoru, potrafią się razem bawić, a także, wbrew pozorom, świetnie się ze sobą dogadują. Z całego serca, bardzo serdecznie dziękujemy SENIOROM za wspaniałą rozrywkę, której nam dostarczyli oraz ochotę do przełamywania stereotypów i łączenia pokoleń.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

WIELKI TURNIEJ GLOBTROTERÓW

środa, 09 maja 2012 16:05

               Wielkimi krokami zbliża się okres letnich wojaży po Polsce i świecie. Co prawda, jeszcze nie pakujemy walizek, ale czas najwyższy, aby powziąć decyzję dokąd chcemy wyruszyć. Jednych fascynują miejsca egzotyczne, dalekie i zupełnie nieznane, innych okolice bliskie, swojskie, z którymi wiążą się piękne wspomnienia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zrobić sobie małą powtórkę z geografii. Właśnie w tym celu przybyli do nas niedawno seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej. Urządziliśmy sobie Wielki Turniej Globtroterów. Uczestnicy podzielili się na dwie grupy, aby wprowadzić element współzawodnictwa. Pytania i zadania były losowane, a szanowne jury czuwało nad sprawiedliwym przyznawaniem punktów. Typy zadań były bardzo zróżnicowane. Zawodnicy rozpoznawali na zdjęciach znane cuda natury, zabytki kultury, kurorty turystyczne. Odgadywali z jakich krajów pochodzą prezentowane im przedmioty (np.: galabija, papirus, pałeczki, figurki- żółwia, trolla, łosia i skarabeusza, kufel, wachlarz, klonowy liść i wiele innych). Łączyli w pary państwa, flagi, stolice oraz wybitnych przedstawicieli różnych narodów. Musieli przypisać do poszczególnych kontynentów i krajów charakterystyczne dla nich rośliny i zwierzęta. Odbył się również klasyczny test wiedzy geograficznej (sprawdziliśmy naszą znajomość kontynentów, krajów, jezior, rzek, mórz i oceanów, masywów górskich i ich najwyższych szczytów). Geograficzne potyczki zakończyła wspaniała zabawa w skojarzenia. Było dużo radości, śmiechu i pozytywnych emocji. Seniorzy przyznali, że są zaskoczeni tym, jak dużo wiedzą o najpiękniejszych i najciekawszych zakątkach Polski oraz innych stron świata. Turniej zakończył się najlepszym z możliwych wyników- remisem. Najmilszą nagrodą dla organizatorów zabawy były roześmiane twarze seniorów oraz ich zapewnienia, że świetnie się bawili i znacząco wzbogacili swoją wiedzę geograficzną.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

INNOŚĆ- ZALETA CZY WADA? ROZMOWA O KSIĄŻCE CZAROWNICA Z PORTOBELLO PAULO COELHO

poniedziałek, 07 maja 2012 18:13

           Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na kolejne spotkanie z prozą brazylijskiego pisarza Paulo Coelho. Tym razem sięgniemy po CZAROWNICĘ Z PORTOBELLO. Wszystkie jego dotychczas opublikowane w Polsce książki zostały entuzjastycznie przyjęte przez czytelników i wielce sarkastycznie przez recenzentów. Ci ostatni jak mantrę powtarzają swoje zarzuty, że to literatura płaska, jednowymiarowa, schematyczna i nazbyt moralizatorska. Czytelnicy natomiast z niecierpliwością oczekują kolejnych książek Coelho, książek nie epatujących przemocą, skupiających uwagę na zwykłych ludziach a nie super bohaterach, rozumiejących złożoność ludzkiej natury, skłaniających do refleksji nad sobą i światem, a nawet mogących być dla nas drogowskazem na życiowych zakrętach.

           Fabuła powieści skupia się wokół postaci Shirin Khalil, nazywającej siebie Ateną, charyzmatycznej kobiety, która chce przygotować świat na odrodzenie się kultu Wielkiej Matki. Shirin urodziła się w rodzinie cygańskiej, lecz porzucona przez biologiczną matkę trafiła pod opiekę przybranych rodziców i zamieszkiwała najpierw w Bejrucie, a później w Wielkiej Brytanii. Rodzice bezskutecznie próbowali wychować ją na dobrą chrześcijankę.  Shirin od dzieciństwa obcowała z duchami, doznawała objawień tajemniczej postaci kobiecej i często potrafiła przepowiedzieć przyszłość. Typowe chrześcijaństwo zupełnie jej nie interesuje. W dorosłym życiu Shirin nie potrafi odnaleźć się w roli żony, wciąż poszukując sensu życia. Początkowo odnajduje ukojenie w śpiewie religijnym, ale po rozwodzie, gdy zaprzyjaźniony ksiądz odmawia umożliwienia jej przystąpienia do Najświętszego Sakramentu, kobieta czuje się zdradzona. Jej sposobem kontaktu z bóstwem staje się taniec, kaligrafia, a po wielu latach założenie własnej sekty. Szukając swej tożsamości, przemierza Bliski Wschód, odnajduje biologiczną matkę, ponownie odkrywa miłość do przybranych rodziców, poznaje cygańską kulturę, naucza i jest nauczana, by w końcu znaleźć ukojenie w  kulcie Wielkiej Matki. Jej postawa przypomina czytelnikom, że warto być odmiennym, nietuzinkowym, że warto żyć w zgodzie z samym sobą i nie poddawać się naciskom otoczenia.

            Dyskusja na temat CZAROWNICY Z PORTOBELLO odbędzie się 25 maja(godzina 17.00). Serdecznie zapraszamy!!!

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 16 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  114 829  

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Trójka to...

Trójka - to jedna z 35 filii MBP w Katowicach. Znajdziesz tu: relacje i propozycje imprez dla dzieci, ciekawe recenzje książek i wiele, wiele innych tematów...

Statystyki

Odwiedziny: 114829
Wpisy
  • liczba: 116
  • komentarze: 629
Galerie
  • liczba zdjęć: 10
  • komentarze: 10
Punkty konkursowe: 25396
Bloog istnieje od: 3596 dni

Oceń nas


zobacz wyniki

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości